5 wskazówek jak tanio “przeprojektować” stary dom

5 wskazówek jak tanio “przeprojektować” stary dom

Tanio „przeprojektować” stary dom to w naszym pojęciu nie wykonanie najtańszego opracowania technicznego tylko uzyskanie od architekta rozwiązań spełniających nasze marzenia o nowym, dostosowanym do aktualnych standardów w miejscu zamieszkania naszej rodziny.

Na wstępie musimy wspólnie z architektem przeanalizować zakres oczekiwanych zmian. Od tego zależy czy zmiany będą podlegać procedurom administracyjnym wiążącym się z dodatkowymi kosztami i terminem rozpoczęcia robót.

Najtaniej będzie gdy nasze oczekiwania ograniczą się do projektu nie wymagającego żadnych postępowań administracyjnych. Co w tym przypadku musimy wziąć pod uwagę aby ten warunek spełnić? Oto 5 podstawowych wskazówek.

Należy zachować w starym domu istniejącą:

1. bryłę budynku tzn. nie zmieniać jego głównych wymiarów zewnętrznych tj. szerokości, długości, wysokości – dopuszcza się jedynie zmianę kształtu dachu np. likwidację lub dodanie lukarn, dodanie okien połaciowych, korektę nachylenia połaci dachowych, ewentualnie dodanie jedynie wiatrołapu lub garażu,

2. lokalizację okien i drzwi zewnętrznych – można natomiast zmienić ich wymiary, zamienić okna na drzwi i odwrotnie,

3. usytuowanie kuchni i łazienki, gdyż np. wszelkie przeróbki instalacji gazowej wymagają zatwierdzenia ich w urzędzie, uniknie się przy tym przebudowy systemu wentylacji, jak też nie trzeba będzie zmieniać pionów instalacyjnych i przyłączy,

4. układ ścian nośnych, aby uniknąć wykonania dodatkowych elementów konstrukcyjnych tj. belek, podciągów itp.

5. utrzymać sposób użytkowania pomieszczeń niemieszkalnych tj. piwnic,garażu, magazynu

Teraz można poszaleć z wyburzeniem ścian działowych, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej na energooszczędną, dociepleniem ścian i dachu, nową elewacją w najmodniejszej kolorystyce, nową aranżacją wnętrz i tylko konieczną wymianą wewnętrznych instalacji w zakresie podejść pod urządzenia. Remont domu kojarzy nam się z wielkim przedsięwzięciem, tonami gruzu, kurzem i wysokimi kosztami. Jednak czasem wystarczy niewielka zmiana, a nowe wnętrze da nam wiele satysfakcji.  Stary dom zmieni się w nowe wymarzone lokum z nowoczesną kolorystyką, ciepłem i przyjazną nam duszą.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Skorzystaj z naszego czatu na stronie,