Czy duży dom to zawsze duży koszt?

Czy duży dom to zawsze duży koszt?

Co wybrać?

Na rynku znajduje się coraz więcej mieszkań o podwyższonym standardzie. W zderzeniu z wygodą funkcjonowania własny dom jednorodzinny nie wydaje się już tak atrakcyjnym rozwiązaniem.

Tyle ile podjętych decyzji – tylu zwolenników. Wszystko zależy od analizy potrzeb. Do domu pod miastem musisz dojechać conajmniej dwa razy na dzień chyba, że pracujesz zdalnie. Jeśli pracujesz zdalnie to być może będziesz mieć dzieci, które będziesz musiał zawieżć do szkoły. A jeśli nawet szkoła będzie w tej samej miejscowości lub będziesz nauczać w domu to…no właśnie 😉 można tak bez końca.

 

Środek

Dla zwolenników domu istotnym aspektem jest przestrzeń. Przestrzeń na zewnątrz, czyli ogród oraz przestrzeń wewnątrz – czyli w uproszczeniu: układ pomieszczeń. To od niego tak wiele zależy. Często czuliście zapewne w małym mieszkaniu więcej przestrzeni niż w średnim domu. Działo się tak za sprawą nieodpowiednio zaprojektowanej przestrzeni, układu ścian, okien, ciągów komunikacyjnych wewnątrz budynku, czy umiejscowienia przedmiotów użytkowych.

 

Ludzie

Wyżej wymienione aspekty to efekt zaplanowania układu względem potrzeb ludzi go zamieszkujących. Duży salon i małe pokoje, średnie pokoje i mały salon plus mała kuchnia, małe pokoje, mała kuchnia, mały salon i mała łazienka itd. Robimy piękny duży salon, bo chcemy przyjmować gości – dobrze, ale jak często? W jakie dni? Rano czy popołudniu? Będziemy wchodzić do domu z garażu czy wejściem głównym? A może potrzebny nam gdzieś blat do majsterkowania? Składany wystarczy? Parkować będziemy na ulicy czy w garażu? Kto o jakich porach będzie wracał do domu i kto robi zakupy? Jak chcemy je wnosić do domu i czy bezpośrednio do kuchni, czy najpierw do spiżarni?

Będziemy żyć w związku partnerskim, przewidujemy dzieci, chcemy w tym domu żyć na zawsze czy dopuszczamy jego zmianę?

Chcemy przede wszystkim aby dom służył naszym indywidualnym funkcjom użytkowym, czy będziemy chcieli go sprzedać za jakiś czas? Sauna? Basen? Drewutnia…?

 

Koszt

Mówi się potocznie, że zwiększenie powierzchni domu ze stu trzydziestu metrów kwadratowych do stu osiemdziesięciu sprawia, że doprowadzenie do stanu surowego będzie kosztowało o ponad sto tysięcy złotych więcej. Robi wrażenie? A co z wykończeniem? Wymarzoną atmosferą?

Dobry architekt doradzi Ci jak pogodzić oczekiwania z realnymi potrzebami. Uświadomi, że na cenę metra kwadratowego wpływ ma nie tylko powierzchnia, ale i kształt podstawy domu oraz dach (załamania i uskoki zwiększają ilość materiału oraz generują dodatkowe roboczogodziny). Do tego okna (dachowe, panoramiczne, lukarny) – też droga sprawa.

 

 

Wniosek:

Duży nie znaczy droższy. Ale bardziej skomplikowany już tak. Czy bardziej skomplikowany znaczy lepszy i ładniejszy? Już niekoniecznie. Wybór należy do Ciebie. Więcej dowiesz się od dobrego architekta.