Kiedy dobry projekt domu jest tani?

Kiedy dobry projekt domu jest tani?

Czy dobry projekt jest tani jako produkt sam w sobie? Nie. Czy tani projekt jest dobry sam w sobie? Również nie. Projekt może być dobry i tani wówczas, gdy na jego podstawie wybudujesz swój dom dobrze i tanio wg Twoich standardów. Poniżej kilka rad jak możesz to zrealizować.

Po pierwsze sprecyzuj swoje wymagania zgodnie ze potrzebami przyszłych użytkowników domu i Twoimi realnymi możliwościami finansowymi. Po drugie zaufaj projektantowi, że jest fachowcem i zna parametry techniczne poszczególnych rozwiązań dla zaspokojenia Twoich oczekiwań. Swoje oczekiwania określ w najbliższej perspektywie czasowej. Nie wybiegaj za daleko w przód, bo to co jest dobre na teraz, nie zawsze będzie najlepsze za kilka lat (nie tylko pieczywo się starzeje), a może sporo kosztować. Wymagaj zastosowania wyrobów budowlanych dobrej jakości, ale ogólnie dostępnych, o wymiarach handlowych. Unikasz wówczas sporych kosztów na indywidualne rozwiązania i ewentualne straty materiałowe.

Zapoznaj się z możliwymi dla Twojej Inwestycji ograniczeniami związanymi z MPZP(lub WZZiT). Ogranicz ilość kondygnacji, przeanalizuj potrzebę budowy piwnicy czy wbudowanego garażu. Podaj projektantowi swoją wizję wyposażenia i wystroju wnętrz, ułatwi to rozplanowanie wszelakich instalacji np. oświetlenia, ogrzewania, wentylacji itd. Nie będziesz wówczas potrzebował przedłużaczy, zaoszczędzisz czas i codzienny dystans do obsługi i wykorzystania domowych urządzeń. Nie będziesz nocnym markiem przy korzystaniu z łazienki. Zastanów się też czy chcesz od razu mieć spełnione wszystkie swoje marzenia, czy Twój dom będzie się rozwijał w miarę pozyskiwania dodatkowych środków finansowych (zaplanowanie możliwości rozbudowy).

Dobry Projekt Domu winien zatem być oceniony po jego zrealizowaniu. Gdy usiądziesz spokojnie przy wieczornej herbacie w swoim nowym salonie, gdy będziesz mógł i miał za co zaprosić do siebie Twoich przyjaciół i sąsiadów to znaczy, że otrzymałeś od Dobrego Architekta produkt dobry i zgodny z Twoimi oczekiwaniami.