Jak przygotować dom na jesień? Zobacz 5 praktycznych wskazówek!

Jak przygotować dom na jesień? Zobacz 5 praktycznych wskazówek!

Zbliżający się koniec lata oznacza, że przed nami sporo rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, by odpowiednio przygotować nasz dom na nadchodzące chłodniejsze dni. Mamy dla Ciebie 5 praktycznych wskazówek, które pomogą w przygotowaniu domu na jesień.

1.) Sprawdź stan orynnowania i rur spustowych – najlepiej z wykorzystaniem węża ogrodowego kierując strumień wody punktowo na dach i obserwując skuteczność jej spływu. Zwróć uwagę czy woda nie kapie na łączeniach rynien, na kolankach, czy się punktowo nie przelewa, czy płynie strumieniem ciągłym, nie pulsacyjnym świadczącym o ewentualnych spiętrzeniach. Popraw ewentualne mocowanie rynien (wymień lub skoryguj haki), doszczelnij łączenia na kolankach, wymień uszczelki lub całe elementy systemu. Elementem systemu jest również tzw. rewizja, zamocowana na rurze spustowej-należy ją otworzyć i wyczyścić.

2.) Sprawdź stan opaski wokół domu – wyplew z chwastów, bo czasami nawet na betonie kwiaty urosną, uszczelnij powstałe ubytki, sprawdź i popraw spadki w sposób zależny od rodzaju materiału użytego do jej wykonania. Jeśli opaska jest wykonana z betonu lub kostki betonowej należy dokładnie ją umyć, aby zlokalizować ewentualne ubytki i pęknięcia, jak też usunąć porastające trawy lub mchy. Szczelinę pionową i dylatacje można np. wypełnić sylikonem. Sprawdź drożność korytek i kratek ściekowych – szczególnie przed wjazdem do garażu, przed studzienką rewizyjną, wejściem do domu: oczyść je, rozważ zamontowanie dodatkowej siatki umożliwiającej szybkie wychwytywanie i opróżnianie ze spływających liści i resztek roślin.

3.) Zrób przegląd otaczającej dom zieleni: poskracaj nadmiernie rozgałęzione drzewa rosnące w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, zapobiegając tym samym mechanicznemu uszkodzeniu dachu, rynien i dodatkowemu gromadzeniu się opadających liści. Sprawdź czy rozrosłe korzenie krzewów nie uszkadzają przyległych elementów betonowych, kostki brukowej, nawierzchni żwirowej lub podmurówki przy ogrodzeniu.

4.) Zakonserwuj drewniane elementy np. wykończenia elewacji, tarasów, ogrodzenia, małej architektury – ławek, pergoli . Sprawdź stan zabezpieczenia przed korozją elementów stalowych – balustrad,bram, furtek, ogrodzenia.

5.) Sprawdź czy domykają się drzwi i okna: w lecie często są zostawiane otwarte i narażone na wypaczenia (wpływ temperatury, słońca i deszczu). Szczególnie zwróć uwagę na szczelność opasek i uszczelek w drzwiach balkonowych, aby zapobiec przelewaniu się wody podczas jesiennych długotrwałych opadów.

Przygotowanie domu do jesieni to obowiązek każdego właściciela. Należąca do Ciebie nieruchomość jest prawdopodobnie twoją największą inwestycją. Napisz do nas, z chęcią doradzimy Ci jak zadbać o dom i być spokojnym, że został dobrze przygotowany na nadejście jesieni.