Jak rozsądnie i na spokojnie podejść do budowy pierwszego domu?

Jak rozsądnie i na spokojnie podejść do budowy pierwszego domu?

Budowa domu to bardzo poważne przedsięwzięcie do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim merytorycznie, aby później nie ponosić kosztów złych decyzji. Zobacz nasze wskazówki poniżej!

Należy dokładnie przeanalizować nasze potrzeby pod kątem tego, jakiej przestrzeni brakuje Twojej rodzinie, a jakiej jest za dużo w Waszym dotychczasowym sposobie życia. Czy i jak wykorzystywane są dostępne do tej pory wnętrza i urządzenia. Np. czy korzystamy z balkonu, czy piwnica to skład rupieci, ile razy brakowało komuś miejsca do poobiedniej drzemki, czy sypialnia nas ogranicza czy jest w pełni wykorzystana, jak często jesteśmy w kuchni w porze obiadowej itp. Pierwszy dom ma zapewnić nam komfort życia na co dzień, a nie spełniać powszechnych wyobrażeń jak należy luksusowo mieszkać lub w co i jak wypada wyposażyć nasze nowe lokum. Dom trzeba zaplanować go tak, aby integrował rodzinę, a nie stał się pomieszczeniem hotelowym z dostępem do kuchni i łazienki. Proponujemy przeanalizować konieczność posiadania dodatkowych powierzchni na wszelki wypadek. Może warto zapewnić techniczną możliwość rozbudowy domu, a nie planować sypialni lub gabinetu dla kolejnego pokolenia.

Trzeba się też zastanowić nad materiałami (wyrobami) budowlanymi które zastosujemy w naszym pierwszym domu. Czy mają one być z tzw. najwyższej półki czy tylko gwarantujące planowany efekt i komfort użytkowania? Czy muszą wszędzie być marmury czy wystarczą płytki, które można z czasem wymienić? Czy ma być w sypialni parkiet przykryty dywanem czy wystarczy wykładzina, dachówka ciężka, ceramiczna na 100 lat czy może lżejsza blachodachówka? Dotyczy to nie tylko tzw. wykończenia wnętrz, ale również materiałów instalacyjnych np. rur kamionkowych, przewodów, systemu ogrzewania (ciągle ulegającemu modyfikacji). Pod rozwagę proponuje się też zakres zagospodarowania terenu wokół budynku. Czy muszę mieć na posesji od zaraz tyle powierzchni wybrukowanej czy może wystarczy zielony parking? Dojazd i miejsca postojowe na wyrost jako dodatkowe powierzchnie do odśnieżania? Czy będziemy korzystać w pełni z zielonego trawnika czy będzie to nasze obowiązkowe zajęcie koszenia?

Budowa pierwszego domu nie przekreśla faktu, że będzie to równocześnie budowa naszego jedynego domu, ale każdy wcześniej czy później wykonany remont to wprowadzenie zmian, które musimy uznać jako koleją inwestycję czyli nowy, drugi dom.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszego czatu na stronie,