Jak zabrać się do pracy nad projektem własnego domu jednorodzinnego?

Jak zabrać się do pracy nad projektem własnego domu jednorodzinnego?

Pamiętaj, że radość z mieszkania w domu, który Ci odpowiada i sprawia, że jesteś szczęśliwy to kombinacja wartości pochodzącej z Twojej kieszeni oraz wysiłku, który włożyłeś w proces budowy. Równowaga musi być zachowana. Jak to w przyrodzie.

Bądź przygotowany
Musisz wyposażyć się w wiedzę. Każdy dobry architekt powie Ci, że wszystko zaczyna się od planowania. Po pierwsze – cel. Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz – nigdy tam nie dotrzesz. Zadaj sobie pytanie:

Co jest najważniejsze w Twoim domu?
Jak duży ma on być?
Jaki masz budżet?

Teraz, podejmując kolejne kroki możesz sam siebie kontrolować czy to co robisz prowadzi Cie do celu. Nawet wybierając gotowy projekt domu jednorodzinnego, wiesz jak sprawdzić czy rzuty spełniają Twoje założenia. Jeśli natomiast sam próbujesz projektować, twoje podstawowe wytyczne będą Twoją mapą drogową do celu.

Pewnie słyszałeś już o budżetowaniu, czyli o tak zwanym kosztorysie. Obiło Ci się o uczy pewnie pojęcie „kosztu za metr kwadratowy”. Każdy dobry architekt łatwo i przystępnie Ci to wyjaśni. Koszt za metr kwadratowy to pewien branżowy standard. Zmienia się on jednak w zależności od kubatury domu, powierzchni, stosowanych materiałów budowlanych, tego czy dom budowany jest systemem gospodarczym lub też czy budowany jest przez firmę, czy też jak jest on skomplikowany. W Polsce najpopularniejszym standardem jest budowa domu ze ścianami zewnętrznymi trój lub dwuwarstwowymi. Tak samo powierzchnia użytkowa wpływa na cenę, którą musisz zapłacić za metr kwadratowy. Powierzchnia ta jest bowiem inna w przypadku domu parterowego a inna w przypadku domu jednorodzinnego, w którym zaprojektowano mieszkalne poddasze. A zatem – te powierzchnie, które będziesz chciał ogrzewać też mają wpływ na wycenę.

Upewnij się, że wiesz jak skalkulować koszt budowy swojego domu w oparciu o cenę za metr kwadratowy. W ten sposób szybciej namierzysz przeszkody, a przede wszystkim łatwiej je usuniesz. Podstawą planu jest wiedza dotycząca tego z czego składa się Twój dom, czyli jak duży powinien być konkretny rodzaj pokoju. Nie za duży i nie za mały dla Twoich wymarzonych potrzeb. Zrób sobie taką listę wymiarów już na samym początku. Będziesz wiedział co i jak i gdzie zmieścić, będąc pewnym, że na to Cię stać.

A zatem:
Realny plan, pomoże Ci uniknąć w trakcie zaawansowanych prac rezygnacji ze swoich marzeń i bolesnego lądowania w realnym świecie. Twój dom nie ma być kompromisem – ma być odpowiadającym Twoim potrzebom realnym marzeniem, które spełniasz.