AWENTURYN – BUDYNEK O FUNKCJI DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

AWENTURYN – BUDYNEK O FUNKCJI DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

Budynek o funkcji domu pomocy społecznej to rozbudowany, przebudowany i nadbudowany budynek „B” wchodzący w skład czterech budynków połączonych przewiązkami na poziomie I piętra. Cały zespół zabudowy przeznaczony jest dla 100 mieszkańców oraz 25 pracowników.

Istniejący przed przystąpieniem do prac budowlanych budynek “B” to budynek dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, z poddaszem nieużytkowym, przykryty dachem dwuspadowym. Projektowana rozbudowa, przebudowa i nadbudowa budynku “B” polegała na rozbudowie istniejącego budynku w kierunku wschodnim, przebudowie całości w związku ze złym stanem technicznym istniejącego budynku, nadbudowie całości rzutu, zmianie geometrii dachu oraz połączeniu z nadbudowanym, rozbudowanym i przebudowanym budynkiem “A” przewiązką również na poziomie II piętra. Projektowany obiekt posiada dach skośny, dwuspadowy o kącie nachylenia połaci dachowych wynoszącym 20º.

Program funkcjonalny przystosowany został do korzystania przez maksymalnie 77 osób. W budynku występują pomieszczenia przeznaczone do jednoczesnego przebywania powyżej 30 osób, są to jadania na parterze oraz kaplica na I piętrze.

W piwnicy zaprojektowano głównie pomieszczenia gospodarcze i magazyny służące do przygotowania i przechowywania posiłków. Na parterze zlokalizowano portiernię, poczekalnię, sekretariat i gabinet dyrektora. Zaprojektowano tu również kuchnię i jadalnię wraz z innymi pomieszczeniami pomocniczymi. Ponadto wydzielonych zostało sześć 3-osobowych pokoi z niezależnymi łazienkami. Na pierwszym i drugim piętrze znajdują się głównie pokoje – trzynaście 1-osobowych, cztery 2-osobowe, dziesięć 3-osobowych i jeden 4-osobowy. Każde z pomieszczeń posiada niezależną łazienkę. Zgodnie z wymaganiami na poszczególnych kondygnacjach zaprojektowano łazienki dla osób niepełnosprawnych. Na każdym z pięter znajduje się również podręczna kuchnia do wydawania posiłków wraz z pomieszczeniami gospodarczymi oraz jadalnią. Pierwsze piętro pomieściło także kaplicę i zakrystię.

Budynek o funkcji domu pomocy społecznej zapewnia pełną możliwość korzystania z obiektu osobom niepełnosprawnym na każdej kondygnacji. Zaprojektowana została pochylnia przed głównym wejściem, winda oraz toaleta przystosowana dla niepełnosprawnych. Zachowano także odpowiednie szerokości przejść wraz z przestrzenią manewrową dla wózka inwalidzkiego.

Inne dane:

powierzchnia zabudowy…….797,33

powierzchnia całkowita…..3 194,78

kubatura budynku………….9 510,80

wysokość…………………….11,99 m

powierzchnia użytkowa piwnica…….620,54

powierzchnia użytkowa kondygnacje nadziemne…………….1 861,12

(parter)645,58+(I piętro)648,89+(II piętro) 566,65=1 861,12

całkowita powierzchnia użytkowa…………………2 481,66m²

Propozycje materiałowe:

ściany: murowane z pustaków ceramicznych

strop: płyta żelebetowa

dach: skośny, dwuspadowy o kącie nachylenia połaci dachowych wynoszącym 20º, kryty blachą tytan – cynk

Info

  • Date : 04.03.2016